Tekno Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tekno ClubHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapSohbet
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Robin Hood 2010 Dvdrip İndir İzle
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 5:54 pm tarafından Admin

» I KNOW YOU WANT ME (CALLE OCHO)
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 05, 2010 6:52 pm tarafından Admin

» Bazı sözler
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 05, 2010 6:52 pm tarafından Admin

» Nikola Tesla
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 05, 2010 6:51 pm tarafından Admin

» Hayat ın anlamı (Bu benim dörtlüğüm sace)
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 05, 2010 6:50 pm tarafından Admin

» Selam ben Kaan
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeÇarş. Mayıs 05, 2010 6:38 pm tarafından Admin

» Zindan Adası Full 2010 Dvdrip İndir İzle Türkçe Dublaj
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimePaz Nis. 11, 2010 9:45 pm tarafından Admin

» Teknolojiyi seviyormusunuz?
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeC.tesi Nis. 03, 2010 2:22 pm tarafından Admin

» Uçan Koltuk
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeSalı Mart 30, 2010 8:03 pm tarafından Admin

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 114 kişi Çarş. Ağus. 09, 2017 9:51 pm tarihinde online oldu.

Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi

2 posters
YazarMesaj
Admin
Administatör
Administatör
Admin

Rep gücü : 6539
Lakap : astronot
Sözü : bir gün öleceğimi bilsemde yaşamaya devam ediyorum
Erkek
Kişi sayfası
Rep:
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Left_bar_bleue1100/1100Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Empty_bar_bleue  (1100/1100)
Aktiflik:
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Left_bar_bleue1100/1100Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Empty_bar_bleue  (1100/1100)
Başarı:

Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Empty
MesajKonu: Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi   Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimePerş. Ara. 10, 2009 8:39 pm

Geçtiğimiz günlerde YÖK, tarihi bir şaşkınlığa düşerek fen – edebiyat ve ilahiyat fakültelerinin 4 yıl içerisinde pedagojik formasyon verebilecekleri yönünde karar aldı. Yeni YÖK yönetiminden beklenebilecek türde bir karar. Ve bunun asıl olarak ilahiyat fakülteleri için alınan bir karar olduğu kesin; ancak araya fen – edebiyat fakültelerini de sıkıştırarak tepki çekmemeyi hedefledi. Hatta hedeflediğini sandı ve hatta kısmen de başarmış gibi görünüyor..! Şu ana kadar basında hiçbir şekilde bu saçmalığa tepki veren bir habere rastlayamadım.

Fen – edebiyat ve ilahiyat fakültelerinin formasyon eğitimi almasına karşı olmalı mıyız..? Elbette hayır. Çünkü günümüz Türkiye’sinde bu fakültelere giden gençlerimizin çok büyük bir bölümü öğretmen olabilmek için gidiyor.

Peki biz neye ve neden karşıyız? Bilindiği üzere 1995 yılında yine YÖK tarafından alınan bir kararla Eğitim Fakültelerinde köklü bir düzenlemeye gidilmiş, ortaöğretim alan öğretmenliklerine 3,5 yıl alan eğitiminden sonra 1,5 yıllık eğitim bilimleri dersleri verilerek tezsiz yüksek lisans derecesine çıkarılmıştır. Fen – edebiyat fakülteleri mezunu olan öğrenciler 1998 yılından itibaren 4 yıllık alan eğitimini aldıktan sonra sosyal bilimler veya eğitim bilimleri enstitüsü tarafından 1,5 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimine tabi tutulmuş, üniversite üniversite süründürülmüş bu da yetmemiş her geçen yıl tezsiz yüksek lisans eğitimi veren üniveristelerin kontenjanları “zorla” düşürülmüş dolayısıyla mezun olan insanlar yarış atına dönüştürülmüş ve yüzbinlerce fen – edebiyat mezunları yıllarca bekletilmiştir.

Bir öğretmen adayının ideal bir ortaöğretim öğretmeni olabilmesi için yüksek lisans derecesinde eğitim alması gerektiği görüşü hakim olmuştur ki bu son derece yerinde bir karar olmuştur. Yapılan yeni düzenleme ile fen – edebiyat ve ilahiyat fakülteleri mezunları için öğretmenlik yeniden 4 yıla indirilmiş, “yüksek lisans” derecesindeki öğretmenlik, pedogojik formasyon sertifikası haline getirilip haftasonu kursuna dönüştürülmüş ve tam anlamıyla “Eğitimde İrtica” tablosu ortaya çıkmıştır (TDK Bkz: irtica). Öbür taraftan eğitim fakültelerinde hiçbir düzenleme yapılmamış olması da çok dikkat çekici ve ürkütücü bir durumdur.

Yeni düzenleme ile ilerleyen yıllarda çok daha büyük karışıklıklar ortaya çıkacaktır:

2009 yılı itibarıyla 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri formasyon eğitimi alamıyor. Birkaç üniversite dışında öğrenim gören öğrenciler de bu eğitimden faydalanamıyor? Bir gecede alınan böyle siyasi bir kararın eğitimde fırsat eşitliğini bozup bozmadığına elbette yargı karar verecektir.

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak isteyen bir gencimizin, şu durumda eğitim fakültesini yazmasının bir anlamı kalmamıştır; çünkü 1 yıl neden fazla okusun? Eğitimin “asıl beşiği” (*) olan eğitim fakültelerimizi tercih edecek öğrenci kalitesi inanılmaz derecede düşecektir. (2009 yılında ÖSS’de toplamda 240 sorudan (5 Türkçe ve 5 Sosyal) sadece 10 net yaparak 145 puan alan ve Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanıp, şiir, roman ve hikaye okuyup tahlil etmeden 4 yılda mezun olup, eğitim fakültesini 5 yıl okuyan öğretmen adayları ile eş değer olması da bir felaket göstergesidir.)

Türkiye tarihinde eğitimin en karanlık dönemleri önümüzdeki 5-10 yıllık süreç olacağı kesinlik kazanmıştır.

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu her defasında unutan ve eğitim üzerinde çok tehlikeli oyunlar oynayan mevkiler şunu asla unutmamalıdır: Öğretmenler, bir ülkenin şah damarıdır. O yüzdendir ki II. Dünya Savaşı’nda insanlık tarihinin en büyük dikdatörü olarak kabul edilen Hitler bile savaş sırasında öğretmenleri yer altındaki sığınaklarda saklamıştır..! Bizim ülkemizde de öğretmenler ve öğretmen adayları intiharın eşiğine getirilmiştir. 250 bin öğretmen adayı ve 200 binden fazla formasyon alamayan fen – edebiyat fakültesi öğretmen adayları bir an önce bu kutsal mesleğe başlamak için atama beklerken böyle plansız, komik ve sırf belli bir siyasi kesmi memnun edebilmek için yapılan bu tür değişiklikler en büyük zararı yine ülkemize verecektir.

* Not: Eğitim bilimleri üzerine bilimsel araştırmaların bu fakültelerde yapılmasından ve buraya yerleşecek öğrenci kalitesinin öneminden dolayı bu tabir kullanılmıştır
http://teknoclub.yetkinforum.com
UZUNTÜFEK
Administatör
Administatör
UZUNTÜFEK

Rep gücü : 5431
Lakap : Dj Uzun
Sözü : Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz!!!

Erkek
Kişi sayfası
Rep:
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Left_bar_bleue1000/1100Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Empty_bar_bleue  (1000/1100)
Aktiflik:
Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Left_bar_bleue1000/1100Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Empty_bar_bleue  (1000/1100)
Başarı:

MesajKonu: Geri: Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi   Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 11:53 pm

Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_smile teşekkürler
http://www.tdhsilivri.com
Admin
Administatör
Administatör
Admin

Rep gücü : 6539
Lakap : astronot
Sözü : bir gün öleceğimi bilsemde yaşamaya devam ediyorum
Erkek
Kişi sayfası
Rep:
Aktiflik:
Başarı:

MesajKonu: Geri: Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi   Fen – Edebiyatlılara Formasyon Komedisi Icon_minitimeC.tesi Mart 06, 2010 4:19 pm

Ö.değil
http://teknoclub.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası